Pre rodičov

Čo by malo vedieť dieťa pred vstupom do MŠ?

Celodenný pobyt v škôlke vyžaduje, aby bolo dieťa v mnohých činnostiach samostatné, respektíve malo snahu učiť sa samostatnosti. Na zozname, čo by mali vedieť deti pri nástupe do škôlky, sú tieto úkony:

1. Komunikovať.

V komunikácii a vyjadrovaní sa bude dieťa zdokonaľovať aj vďaka aktivitám v materskej škole, je však dôležité, aby už pri nástupe do škôlky dieťa poznalo svoje meno a reagovalo naň, vedelo zrozumiteľne vyjadriť svoje potreby a komunikovať s učiteľkami a spolužiakmi.

2. Spoznať svoju pridelenú značku.

Pod touto značkou nájde v škôlke svoje veci a pomôcky. Často ide o dobre rozoznateľný obrázok – huba, lienka, slniečko, autíčko, mačička.

3. Poznať svoje oblečenie, pyžamo a papuče.

4. Obliecť sa a vyzliecť sa.

Škôlkar by mal samostatne zvládať obliecť si aspoň základné časti oblečenia. Pri komplikovanejšom obliekaní, napr. šnurovanie šnúrok, zapínanie gombíkov či zipsov a podobne by dieťa malo minimálne spolupracovať a byť aktívne.

5. Obuť si a vyzuť papučky.

6. Ovládať základné hygienické návyky.

Dieťa v materskej škole by už nemalo nosiť plienky, malo by vedieť ísť samo na toaletu, umyť si ruky mydlom, utrieť si ruky, vysmrkať nos  a pod.

7. Samostatne jesť.

Má vedieť jesť samostatne lyžicou a piť z pohára alebo hrnčeka. Malo by vedieť jesť samo, preto by pred nástupom do škôlky rodičia nemali dieťa kŕmiť, nemali by mu jedlo krájať na malé kúsky.

8. Upratať si po sebe hračky.

Pokiaľ sa dieťa s určitou hračkou dohrá, malo by vedieť ju po sebe upratať tam, kde si ju vypožičalo a udržiavať po sebe poriadok.

9. Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.

Poznámka: Neočakávame, že trojročné dieťa všetky vyššie spomenuté činnosti zvláda dokonale. Podstatné je, aby bolo k tomu z domu vedené a v škôlke sa pod dohľadom pani učiteliek v daných činnostiach zlepšovalo. Je nevyhnutné, aby bolo dieťa ochotné spolupracovať a v prípade potreby sa nebálo opýtať či poprosiť o pomoc :)

Čo potrebuje dieťa do materskej školy?

• papučky
  • pyžamo
  • náhradné oblečenie
  • pohárik s uškom
  • pre dievčatá hrebeň

Čo je zakázané nosiť do MŠ?

• hračky z domu, prípadne po dohodne s triednou p. učiteľkou
  • drahé, cenné predmety
  • mobilné telefóny
  • lieky
  • sladkosti, cukríky, lízanky, žuvačky a pod.
  • fˇˇľaše s nápojmi

Niekoľko rád, ako zvládnuť nástup do materskej školy bez stresu:

• Už pred vstupom do materskej školy by sa malo dieťa vedieť zaobísť krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama neutečie a že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu.
  • Rozprávajte sa s ním o tom, že onedlho pôjde medzi iné deti, že sa tam budú spolu hrať, kresliť, veľa sa naučia a vždy pre neho prídete. A ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie.
  • Nestrašte ho nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval. Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy. Ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo je "za trest", musíte si dávať pozor na to čo hovoríte. Pred dieťaťom by ste mali o škôlke hovoriť len pozitívne.
  • Dieťa si môže so sebou nosiť obľúbenú hračku alebo hračku, s ktorou zvykne spávať.
  • Vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu poinformujete učiteľku, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napr. alergie, zlozvyky, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.)
  • Komunikujte s učiteľkou s úsmevom. Ak máte výhrady k jej prístupu k dieťaťu, nikdy to neriešte v jeho prítomnosti.
  • Nepúšťajte sa do dlhých rečí s učiteľkou hneď ráno. Ak vás zaujíma, ako sa darí vášmu dieťaťu, informujte sa radšej popoludní, pred odchodom z materskej školy.
  • Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že určite poň prídete.
  • Rodič by určite nemal prežívať pocity viny z toho, že dieťa je v materskej škole, ale vnímať Tento moment z pozitívnej strany. Vyvarovať sa musí aj prezentovaniu svojich obáv z toho, či dieťa vstup do materskej školy zvládne. Budúci škôlkar totiž napätie a strach vycíti a bude reagovať podobne ako jeho ustráchaná a vystresovaná mamička.
  • Pre uľahčenie vstupu do materskej školy okrem emocionálnej pripravenosti je potrebné, aby bolo dieťa čo najviac samostatné aj v sebaobslužných činnostiach.

Inšpirácia pre rodičov :)

1. Milujte svoje dieťa.
2. Vážte si ho.
3. Zaobchádzajte s ním ako s rovnocenným.
4. Hovorte mu pravdu..
5. Pripravte ho na život, ale neovládajte ho.
6. Často ho chváľte a povzbudzujte.
7. Rozvíjajte u neho zmysel pre humor.
8. Vytvorte mu láskyplné prostredie.
9. Počúvajte a prejavujte záujem.
10. To najcennejšie, čo môžete dieťaťu dať, je čas strávený s ním.